Широківська сільська військова адміністрація
Луганська область, Щастинський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Стоп Шахрайство!

Дата: 23.07.2021 13:17
Кількість переглядів: 1764

 

Фото без опису


З розвитком інтернет-технологій часто люди можуть стати жертвами інтернет-шахраїв. До вашої уваги 5 найпоширеніших види шахрайства:


1. Шахрайства, пов'язані з покупками через мережу Інтернет.

Низька ціна товару, значно нижча від конкурентів, необхідна повна або часткова передоплата, - це відразу повинно насторожити покупця. Така схема шахрайства є найпоширенішою. Продавець виставляє низьку ціну, але просить обов’язково передоплату, повну або часткову, відмовляється від оплати у відділені служби доставки. У таких випадках покупець, оплативши товар, його частину чи вартість доставки, досить часто залишається ні з чим.
Головне правило покупок в Інтернеті – передоплату вносьте тільки перевірним продавцям, з іншими оплачуйте товар після отримання.

2. Шахрайства, пов'язані з продажами через мережу Інтернет.

Продаючи товар через інтернет, за допомогою бірж оголошень, також можливо стати жертвою шахрая. Під приводом оплати вашого товару шахрай намагатиметься дізнатись усі дані вашої платіжної картки, за допомогою яких зможе зняти гроші з вашого рахунку. Щоб уберегти себе від збитків, необхідно запам’ятати такі прості правила:

Для оплати на вашу картку достатньо знати номер з 16 цифр, в жодному разі не повідомляйте строк дії картки та СVV код (знаходиться на зворотній стороні картки). Для оплати на вашу картку не потрібно отримувати жодних СМС повідомлень чи підходити до банкомату, не повідомляйте шахраям дані з СМС повідомлень, які надходять на вашу картку, та не проводьте жодних операцій у банкоматі на їх вимогу.

3. Віруси шифрувальники та інше шкідливе програмне забезпечення.

Серйозною проблемою на даний час є розповсюдження комп’ютерних вірусів, особливо небезпечними є віруси-шифрувальники. Після зараження вірус шифрує ваші файли, і відновити їх після дії вірусу не зможе жоден антивірус. Найчастіше такі віруси розповсюджуються через електронну пошту.
Щоб уберегтися від вірусів, використовуйте надійне антивірусне програмне забезпечення, не відкривайте електронні листи та посилання в цих листах з невідомих вам адрес, зберігайте копії важливих даних на різних носіях (флеш накопичувачах, інтернет-сховищах, тощо).

4. Інтернет-жебрацтво.

В Інтернеті можуть з'явитися оголошення від благодійних організацій, притулків, батьків з проханням про матеріальну допомогу на лікування хворим дітям. Шахраї можуть вигадувати історії про хвороби, ілюструючи фотографіями чужих дітей, або створювати оголошення-дублери реальних благодійних організацій, які є точною копією справжнього, змінюються тільки реквізити для перерахування грошей. Для того, щоб не попастися на гачок і не віддати свої гроші в руки шахраїв, не полінуйтеся передзвонити в зазначену організацію, уточнити номер розрахункового рахунку або відвідати її особисто, переконатися в достовірності розміщеної інформації, з'ясувати всі подробиці справи, а потім вже вирішувати - передавати гроші чи ні.

5. Ви виграли цінний приз.

В соціальних мережах розповсюджений такий вид шахрайства, як «фейкові» розіграші з цінними призами. Вам може прийти повідомлення, що ви стали призером розіграшу, призом в якому є цінний приз, який ви можете отримати буквально зараз, проте необхідно оплатити невелику суму за доставку, митне оформлення, комісію тощо. Сума оплати зазвичай незначна, значно менша вартості призу, проте, здійснивши передоплату, жодного призу ви не отримаєте.


Шахрайства з платіжними картками


Телефонний дзвінок з метою отримати секретні дані

Шахрай дзвонить жертві, представляється співробітником банку і повідомляє про затриману (підозрілу) транзакцію, яку заблокував банк. Він просить назвати персональні дані і цифри з карти для “перевірки”. Потім він “надсилає” SMS з разовим кодом, який просить повідомити.

Насправді шахраї проводять платіж в інтернет-магазині, вказавши дані картки, і їм не вистачає лише разового коду для проведення платежу, який банк надсилає на фінансовий номер.

Заміна SIM-карти для доступу до онлайн-банкінгу
В Україні лише 10% телефонних номерів закріплені за паспортними даними користувачів, чим користуються шахраї. Щоб замінити sim-карту, достатньо повідомити про її втрату і назвати два номери контактів. Крім того можна звернутись про перенесення номера до іншого оператора зв’язку, видавши себе за власника.

Замінивши SIM-ку, шахраї отримували доступ до онлайн-банкінгу жертви, збільшували кредитний ліміт і знімали всю готівку в банкоматі без використання банківської картки, або розраховувались за товари в інтернеті.

Фішинг – підробка веб-сторінок та електронних листів
Дуже небезпечний і поширений вид шахрайства, який полягає в тому, що спеціально для крадіжки інформації шахраї створюють підставні веб-сайти, а потім відправляють електронні листи на email від імені відомих веб-ресурсів, які користуються довірою.

Шахраї навіть створюють окремі каталоги для фіктивних інтернет-магазинів і компаній, розміщують рекламу й оголошення на популярних інтернет-майданчиках. Будьте обережні, відкриваючи листи з посиланнями або такі, що просять заповнити форму, і вказати персональні дані.

Якщо виникають сумніви, не переходьте за посиланнями, не відправляйте передоплату за товари, і тим більше – нікому не давайте дату дії і CVV-код вашої платіжної картки.

Копіювання даних картки
Такий спосіб шахрайства з картками поширений у деяких країнах, куди приїжджає багато туристів. Продавці або офіціанти в ресторанах беруть у клієнтів платіжні картки для оплати і непомітно фотографують їх номери та CVV коди.

Скімінг для крадіжки даних карти
Скімери використовують спеціальне обладнання для крадіжки даних карти. Спеціальні накладки на картридж для картки та на клавіатуру для введення пін-коду можуть виглядати гармонійно (як і має бути), навіть якщо їх добре видно.

Інформація на картці без чипа записана на магнітній смузі практично у відкритому вигляді, тому її досить легко скопіювати. Зловмисники користуються спеціальним обладнанням, але всі сучасні картки VIP-класу з чипом, тому “бізнес” шахраїв поступово стає нерентабельним.

Платежі на незахищених сайтах
Інтернет-шахраї, які володіють знаннями про технології передачі даних, можуть викрасти незашифровану інформацію, підключившись до комп’ютерної мережі. Щоб інформація не потрапила в руки шахраїв, її необхідно шифрувати.

Шифроване підключення до сервера, на якому розміщений веб-сайт, захищає інформацію про кредитну карту при передачі даних від комп’ютера користувача до сервера.

Якщо адреса сайту починається тільки з 4 букв HTTP, це означає, що веб майданчик використовує застарілу технологію передачі даних без шифрування і передавати через нього платіжну інформацію небезпечно.

Також на сайті кіберполіції України во можете перевірити сайт, номер чи номер банківської картки на шахрайство

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора